תמונת נוף נדלן

צריכים שמאי מקרקעין?

רוצים לבצע הערכת שווי לדירה או לנכס שלכם?
רוצים לקבל ייעוץ טלפוני חינם?
הזינו את פרטיכם ושמאי מקרקעין יצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.


שם מלא :
טלפון :
סוג הנכס :
מיקום הנכס :
הודעה לשמאי :מספר דברים שחשוב לדעת לפני שקונים דירה מקבלן


09/10/2012 16:30:00
מאת:

 

רבים מהאנשים אשר רוצים לרכוש דירה מוצאים את עצמם בודקים אפשרות של רכישת דירה חדשה מקבלן. האפשרות של רכישת דירה חדשה בה כל התשתית והאבזור חדשים יכולה לתרום רבות לשיקול אותו אנחנו לוקחים בבחירת הדירה.

בשביל רובכם רכישת דירה מקבלן הינה עסקה אותה תבצעו פעם אחת בחייכם, וסביר להניח שזו תהייה העסקה הגדולה ביותר אותה תבצעו במהלך חייכם, ולכן חשוב מאוד לבדוק כל רכיב בעסקה בשבע עיניים כדי לוודא שאתם לא תגיעו למצבים לא נעימים ואולי אף להפסדים כספיים.

אז אחרי שהגעתם למסקה כי הדירה נמצאת במיקום המועדף עליכם וכי מחיר הדירה מתאים לכם, כדי שתיקחו בחשבון מספר דגשים חשובים נוספים:

הכול נתון למיקוח

איש המכירות אמר לכם מה מחיר הדירה ומה המפרט הטכני? אז הוא אמר. צאו מנקודת הנחה שהכול נתון למיקוח ונסו לקבל את התמורה הגבוהה ביותר אותה תוכלו לקבל עבור כספכם.

כלי העזר החזק ביותר בו תוכלו להשתמש הוא הערכת שמאי מקרקעין לדירה. הערכת שמאי זו תוכל לספק לכם קלף מיקוח רציני על מחיר הדירה מול איש המכירות והקבלן.

 

מי הוא הקבלן?

חשוב לבדוק מי הוא הקבלן או החברה הבונה מולו תבצעו את עסקת הרכישה, וודאו כי הקבלן הינו חברה רשומה אצל רשם החברות וכי הקבלן הינו קבלן רשום בהתאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים לשעבר), נסו להשיג דוחות כספיים של החברה הבונה וודאו כי הקבלן לא נמצא במצוקה כלכלית אשר עלולה להעיב על המשך הבנייה.

בנוסף ניתן גם להשיג מידע על תביעות משפטיות בהם מעורב הקבלן כדי לקבל תמונת מצב טובה.

 

איכות העבודה של הקבלן

סביר להניח שהדירה אותה תרכשו אינה בנויה עדיין ועל-מנת שתוכלו לעמוד על טיב הבנייה של הקבלן בקשו לראות דירות בפרויקטים אשר הקבלן סיים לבנות. בדקו טוב את הדירות ודברו עם הדיירים.

ככל שתראו דירות ישנות יותר אותם בנה הקבלן, כך תוכלו לקבל תמונת מצב טובה יותר לגבי איכות הבנייה.

 

טופס התקשרות עם הקבלן

לאחר שתסכימו על סכום הדירה, ישכנע אתכם סוכן המכירות לחתום על טופס התקשרות. הוא גם יציג זאת כך שהטופס הוא לא מחייב, בעל תוקף של שבוע או שבועיים וכל תפקידו הוא למעשה "לשריין" לכם את הדירה עד לחתימת החוזה. שימו לב! טופס זה הינו טופס משפטי לכל דבר, ועל פי רוב, הוא משמש כתאריך העוגן לחישובי ריביות והצמדות ולכן מומלץ להימנע ככל שניתן מלחתום על טופס זה או לכל הפחות, תנו לעורך דינכם לקרוא אותו ולחוות את דעתו בנושא.

 

היעזרו באנשי מקצוע

הגנו על ההשקעה הגדולה ביותר בחייכם בעזרת מומחים ואנשי מקצוע, אל תקבלו החלטות פזיזות, שקלו טוב והתייעצו עם אנשי מקצוע ככל שתדרשו. שני אנשי מקצוע אשר חובה על כל רוכש דירה להיעזר בהם הם השמאי ועורך הדין. תפקידו של שמאי המקרקעין בעסקה זו הוא למעשה לתת לכם הערכת מחיר (שומה) לדירה אותה אתם רוכשים כדי שתוכלו להיות בטוחים כי התשלום אותו שילמתם הינו הוגן.

עורך הדין – הקבלן של הדירה בוודאי ישכנע אתכם להשתמש בעורך הדין שלו אך שימו לב, הוא עורך הדין של הקבלן והוא נועד להגן על האינטרסים של הקבלן ולכן אתם צריכים לשכור את שירותיו של עורך דין אשר ייצג אתכם בחוזה זה. תפקידו של עורך הדין הינו הדרכה משפטית ומתן תוקף חוקי לחוזה המכר. בעזרת עורך הדין תוכלו להימנע ממצבי משפטיים מביכים והפתעות שונות ומגוונות.

 

עליות נוספות

אל לכם לחשוב כי מחיר הדירה שקניתם הינו הסכום אותו סגרתם מול הקבלן. לסכום זה מתווספות עלויות אשר יכולות להגיע למאות אלפי שקלים. להלן דוגמאות מעליות אלו:

שכר טרחה של עו"ד הקבלן, מיסים והיטלים למינהן, שידרוג מפרט הדירה, שכר טרחה של המתווך וכו'

נסו לבדוק מהם הסכומים אותם תתבקשו לשלם כדי לוודא שאתם נמצאים במסגרת התקציב השלכם.

 

לסיכום,

הדרך לדירה די ארוכה ולעיתים כאשר קונים דירה מקבלן, הדרך ארוכה עוד יותר. נסו לצמצם את גורם ההפתעה כמה שניתן, כדי שתהיו סמוכים ובטוחים כי הינכם מקבלים את מלוא התמורה עליה שילמתם.

 

בהצלחה!