תמונת נוף נדלן

צריכים שמאי מקרקעין?

רוצים לבצע הערכת שווי לדירה או לנכס שלכם?
רוצים לקבל ייעוץ טלפוני חינם?
הזינו את פרטיכם ושמאי מקרקעין יצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.


שם מלא :
טלפון :
סוג הנכס :
מיקום הנכס :
הודעה לשמאי :מתי צריך להזמין הערכת שמאי מקרקעין

מתי צריך להזמין הערכת שמאי מקרקעין


26/08/2012 10:55:00
מאת:

 

שמאי מקרקעין מוסמך עוסק בהערכת שווי וביעוץ בתחום המקרקעין, שנקרא גם תחום דלא ניידי.
בהגדרת מקרקעין נכללים בתים ודירות, משרדים, מגרשים, משקים וכדומה. שמאי המקרקעין עוסק בהערכה וקביעת השווי של נכסי מקרקעין עבור בעלי הנכס, חברות ורוכשים פוטנציאליים של הנכס, ובייעוץ בנושאי הערכות שווי של מקרקעין. עליו להיות בקיא בדיני מקרקעין, בהנדסת בניין, בתחומי המיסוי, ובחישובי הערך המעודכנים של שוק המקרקעין, ובתחומים נוספים.
 
שמאי מקרקעין מוסמכים חייבים לעמוד בדרישות לשכת שמאי מקרקעין בישראל ומועצת שמאי המקרקעין, והם מחויבים כלפי חוקי תכנון הבניה. על פי חוקים אלה שמאי מקרקעין מוסמכים לעסוק בתחומי היטלי השבחה, חישוב פיצויי הפקעה, אומדן כפל שווי, ופיצויים בגין נזקי תכנון. שמאי מקרקעין חייבים לעמוד בחוקי שמאי המקרקעין וכללי האתיקה. 
 
הערכת שווי של נכס מקרקעין נקבעת בדרך כלל על פי השווי בשוק. שווי של נכסי נדל"ן אינו קבוע ומשתנה במקרים כגון עליית מחירים בסביבת הנכס, עליית ערך הנכס בגלל שיפוצים, בלאי, מיסים, שימוש בנכס ועוד. שמאי מקרקעין מבצע הערכת שווי לנכס על פי נתונים שונים, כגון מצב הנכס, מיקום הנכס, היטלים. שמאי המקרקעין חייב לבדוק את הנכס לפני שהוא מבצע הערכת שווי.
 
הערכות שווי של שמאי מקרקעין נדרשות לאנשים פרטיים, אם בעלי הנכס ואם רוכשים פוטנציאליים, לחברות לצורך ניהול דו"חות, לגופים ציבוריים כגון בנקים, ו וועדות בנייה. במרבית המקרים, חובה להציג הערכת שמאי.
 
להלן מקצת המקרים בהם יש צורך בהערכת שווי לנכס מקרקעין:
  • בפניות לוועדה המקומית לתכנון ובנייה להפחתה או ביטול מס השבחה ולקבלת אישורים.
  • להערכת שווי של מקרקעין הכלולים בדו"חות כספיים של חברות בע"מ.
  • להערכת שווי נכס לקראת עסקת מקרקעין, קניה או מכירה.
  • להערכת שווי נכס לאחר נזקים שנגרמו לנכס, פחת וליקויי בנייה.
  • להערכה, הפחתה או ביטול מיסים המוטלים על המקרקעין.
  • הערכת שווי נכס מקרקעין לצורך חלוקת ירושה.
  • הערכת פוטנציאל נכס. 
 
מתי "האזרח הפשוט" צריך את שירותיו של שמאי המקרקעין?
 
בעסקאות מקרקעין, כשרוצים למכור בית או דירה, הערכה שווי של שמאי מקרקעין מהווה בסיס לקביעת המחיר למכירת הדירה. במקרים מסוימים קונים העומדים לפני רכישת דירה מבקשים הערכה של שמאי מקרקעין מוסמך לגבי איכות ושווי הנכס.
במשא ומתן על עסקת מקרקעין ניתן להציג את הערכת שמאי המקרקעין על מנת לחזק את המחיר המוצע. 
 
לצורך הלוואה או משכנתא, מתבצעת הערכת שווי של שמאי מקרקעין. הבנק מפנה את הלקוח לשמאי מתוך רשימת שמאים, על מנת להעריך את שווי הנכס ולפי ההערכה לקבוע את גובה המשכנתא או ההלוואה.
 
כשבעל הנכס צריך להעריך את שווי הנכס שלו לצורך פנייה לבנק או לוועדה מקומית, חוות דעת של ששמאי מקרקעין חייבת להיות מצורפת. כמובן, שבמקרים כאלה לחברות ולגופים הציבוריים שמאי מקרקעין משלהם המבצעים הערכות שווי לנכסי מקרקעין. 
 
כאשר בעל נכס מחזיק בנכס בעל פוטנציאל לרווח עתידי, לדוגמה בעל בית פרטי ומגרש בעל שווי מסוים המיועד לבניית בניין קומות. שמאי מקרקעין מבצע הערכת שווי לנכס על פי הפוטנציאל הכלכלי שלו, לקראת עסקת מקרקעין.